Najpiękniejsza ze stworzeń wywyższona

 

 

Są bracia moi, w ogrodzie Pana nie tylko róże męczenników, ale i lilie dziewic, bluszcze małżonków, fiołki wdowieństwa (św. Augustyn) Te słowa Świętego Augustyna, biskupa, pokazują, że Kościół Chrystusa jest jak ogród. Dzisiaj wielka uroczystość wspólnoty uczniów Jezusa: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Czcimy Matkę Bożą przyrównując Ją do kwiatu róży przez dzielenie z Jezusem męczeństwa pod krzyżem oraz kwiatu lilii przez niepokalaną czystość od chwili poczęcia.+Veni Sancte Spiritus! Wniebowzięcie NMP 2019 Czwartek, 15.08.2019

Bracia i Siostry w Chrystusie!

Nawiązując do ogrodu i kwiatów dzisiejsza uroczystość maryjna nazywana jest w Polsce Matki Bożej Zielnej. Dlaczego określa się w Polsce dzień 15 sierpnia jako Matki Bożej Zielnej? Podanie głosi, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty. Poświęca się więc tego dnia kwiaty, zioła i ziarna zboża.

Spójrzmy na sens Wniebowzięcia Matki Bożej. To wydarzenie zbawcze ma przynajmniej trzy istotne znaczenia.

Pierwsze, Maryja żyje i jest w niebie ciałem i duszą. Czy umarła? Niektórzy Ojcowie Kościoła twierdzili, że nie. Bo niemożliwe było, aby Matka Syna Bożego wolna od wszelkiego grzechu umarła, a Jej ciało zostało poddane rozkładowi. Papież Pius XII ogłaszając w roku 1950 dogmat o Wniebowzięciu NMP nie stwierdził, że umarła, ale orzekł chwalebne uwielbienie ciała Maryi i jego wniebowzięcie. Nie wiemy zatem, czy Maryja umarła i potem została wzięta do nieba z ciałem i duszą, czy też przeszła do chwały nie umierając, lecz „zasypiając”. Dlatego pojawiały się odmienne nazwy tego wydarzenia, jak na przykład: Wzięcie Maryi do nieba, Przejście, Zaśnięcie czy Odpocznienie Maryi. I to czy umarła czy nie, tak naprawdę nie ma znaczenia. Istotne jest, że Maryja żyje, Jej nieśmiertelna dusza przenika żywe ciało. Maryja zaś przebywa w chwale Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Raduje się obecnością Boga, poznaje wszystkie Jego tajemnice, raduje się obecnością swego ukochanego męża św. Józefa, swoich rodziców, przyjaciół. Maryja nieustannie rozwija miłość do Boga, który jest Miłością. Maryja jest bowiem najpiękniejszą ludzką odpowiedzią na miłość Boga. Na ziemi zrealizowała najpiękniejszą miłość kobiety do Boga, do męża, do syna. Jest Arcydziełem Bożej miłości, wszakże świadomym i wolnym, wyrzeźbionym współpracą z Duchem Świętym w nazaretańskim zwiastowaniu, potem w cierpieniu ucieczki do Egiptu, wreszcie w cierpieniu u stóp konającego Jezusa na Golgocie.

Drugie ważne znaczenie Wniebowzięcia Maryi dotyczy ciała. Ono jest święte i przeznaczone do świętości. Ciało jest pomysłem Bożym, formą dla nieśmiertelnej duszy człowieka. Ciało potrzebuje duszy, a dusza ciała. Jak kwiat potrzebuje światła i wody, a światło i woda potrzebują kwiatu, by ujawnić swoją życiodajną siłę. Człowiek bez ciała jest tylko duszą. Człowiek bez duszy jest tylko martwym ciałem.

Trzecie ważne znaczenie dzisiejszej Uroczystości dotyczy nas i jest jakby zebraniem w całość powyższych spostrzeżeń. Święta Boża Rodzicielka nie jest Bogiem, tylko stworzeniem. Jeśli Ona raduje się niebem oznacza to, że dla nas jest nadzieja na życie w niebie ciałem i duszą. Mamy szansę na to, aby radować się wiecznym oglądaniem Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Mamy szansę, jeśli staramy się choć trochę kochać tak jak kochała Matka Boża.

Dodaj komentarz